گفتگوي اختصاصی سايت مرجع سازمانهاي مردم نهاد با آقاي دكتر محمد تقي چراغچي باشي آستانه
دوشنبه 23 بهمن 1396
گفتگوي اختصاصی سايت مرجع سازمانهاي مردم نهاد با آقاي دكتر محمد تقي چراغچي باشي آستانه
در عرصه بین الملل ، همكاري هايي با سازمانهاي بين المللي مانند سازمان جهانی بهداشت WHO، صندوق کودکان ملل متحد UNICEF، صندوق جمعیت ملل متحد UNFPA، کمیساریای عالی امور پناهندگان UNHCR و بانک جهاتی world bank داشته ام...

 

نماينده سازمانهاي مردم نهاد ملي در هيات نظارت كشور

آقاي دكتر چراغچي در انتخابات تعيين نماينده سازمانهاي مردم نهاد كه طي روز چهارشنبه مورخ 11/5/96 در محل وزارت كشور  برگزار گرديد ، بعنوان نماينده سازمانهاي مردم نهاد ملي در هيات نظارت كشور، انتخاب شدند. ايشان در دوره قبل نيز ، نمايندگي سازمانهاي مردم نهاد در "هيات نظارت كشور" را عهده دار بوده اند. دکتر چراغچی از فعالان اجتماعی در جوزه بهداشت و سلامت هستند و سوابق درخشانی در عرصه های محلی ، ملی و   بین المللی دارند.

"هيات نظارت كشور" داراي 3 عضو به شرح زیر مي باشد و هر 2 سال یکبار ، یک نفر از بین سازمانهای مردم نهاد بعنوان نماینده جهت عضویت در این هیات انتخاب می شود.

شرح وظایف هیات نظارت کشور شامل صدور پروانه فعالیت و نظارت برعملکرد سازمانهای مردم می باشد و كليه تصميمات کلان در ارتباط با سازمانهاي مردم نهاد ، توسط اعضاي اين هيات اتخاذ مي شود .

تركيب اعضاي "هيات نظارت كشور"  بشرح زير است :

-      معاون امور اجتماعی وزارت کشور بعنوان  نماينده دولت

-      يك نفر نماينده منتخب سازمانهاي مردم نهاد

-      يك نفر نماينده شوراي عالي استانها

لطفا خودتان را معرفي نماييد  :

نام : محمد تقی       نام خانوادگی : چراغچی باشی آستانه

در پنجم اردیبهشت ماه 1323 در شهر مقدس مشهد متولد شده ام  و تمام تحصیلاتم از دوره ابتدایی تا پایان  آموزش پزشکی ، در این شهر بوده است .  در خرداد ماه سال  1348 از دانشکده پزشکی  دانشگاه مشهد  با درجه دکترای پزشکی  فارغ التحصیل شده ام .

مدیریت  بهداشتی را در دانشکده  بهداشت و علوم تحقیقاتی بهداشتی دانشگاه تهران در سال 1352 طی کرده   و تخصص بهداشت عمومی را در دانشگاه لیدز انگلستان  در سال 1976 گذرانید ه ام  .  پس از آن  دوره های آکادمیک  دیگری را نیز در دانشگاه نروژ،CDC آتلانتا  در ایالت جورجیای  آمریکا  و مدیریت PHC رادر اسکایب سازمان ملل متحد در تایلند  داشته ام.

در مورد فعاليت هاي اداري و شغلي ؛ 

در سال 1350 به استخدام وزارت بهداری در آمدم و خدمت خود را در مرکز بهداشت شهرقوچان  شروع کردم و سپس  به عنوان  رییس بهداری شهر تایباد  به مدت 5 سال (تا اردیبهشت ماه سال 1357) در این نقطه مرزی  مشغول کار بوده ام.

پس از پيروزي انقلاب اسلامی  و به دنبال  وقوع زلزله در شهر طبس،   به شهر مشهد  منتقل  و در سمت های مدیریت  فوریت های پزشکی وبیمارستان سوانح مشهد مشغول کار گردیدم و تا سال 1364 به عنوان  معاون بهداشتی  سازمان  منطقه ای خراسان  مشغول به خدمت بوده ام  و در پایان سال  1364 به تهران منتقل  و مدیریت مبارزه با بیماری های کشور را عهده دار شدم . پس از 5 سال خدمت  در این سمت،  تا سال 1383 در سمت مشاور ارشد  و قائم مقام معاون بهداشتی  مشغول کار بوده ام  و پس از 34 سال خدمت ، با همین سمت باز نشسته شدم.

 در مورد فعالیت ها در عرصه بین الملل ؛

در عرصه بین الملل ، همكاري هايي با سازمانهاي بين المللي  مانند سازمان جهانی بهداشت WHO، صندوق کودکان ملل متحد UNICEF، صندوق جمعیت ملل متحد UNFPA، کمیساریای عالی امور پناهندگان UNHCR و بانک جهاتی world bank داشته ام و ماموریت های کارشناسی در کشورهای مختلف انجام داده ام  و به عنوان مشاور در برنامه های  این سازمانها  همکاری کرده ام . همچنین با همکاری سازمانهای بین المللی فوق الاشاره ،  پروژه های متعددی را   در داخل ایران  ، مدیریت و اجرا نموده ام .  

 در همین رابطه ، مدتی نیز در دفتر منطقه ای  سازمان جهانی بهداشت در اسکندریه مصر، به عنوان مشاورمنطقه ای  فعاليت داشته ام و مدت 12 سال  (2003 -1988)  نیمه وقت و (2010 -2003)تمام وقت ،  از سوی  سازمان جهانی بهداشت ، به عنوان مشاور فنی در یک سازمان  مردم نهاد خیریه بین المللیAMAR International charitable Foundation  فعال بوده ام.

سوال؛ از ديدگاه جنابعالي مهمترين اولویت براي بهبود وضعيت تشكل هاي مردم نهاد چيست ؟

پاسخ :

مهمترين اولویت براي بهبود وضعيت تشكل هاي مردم نهاد ، قانونمند شدن فعالیت این تشکلهاست كه خوشبختانه در دست اقدام است.وضعيت تشكل هاي مردم نهاد زماني بهبود مي يابد كه برابر قانون تشكيل، نظارت و ارزشيابي عملكرد آنان در دست خودشان باشد ، مانند آنچه بسياري از كشورهاي جهان تجربه كرده اند و از آن برخوردارند.

سوال؛آیا شما  الگوی مشخصی برای ثبت قانونی  تشکلهای مردم نهاد مدنظر دارید ؟

پاسخ:

برای ثبت قانونی و نظارت بر عملکرد تشکلهای مردم نهاد ، می توان برحسب محدوده جغرافیایی فعالیت این تشکلها، هیاتهایی را از بین تشکلهای مردم نهاد تشکیل داد. براین اساس  تاسیس و نظارت بر تشکلهاي مردم نهاد ملي برعهده "هيات ملي"  و تشکلهای استانی و شهرستانی  بر عهده "هیات استاني"  خواهد بود كه منتخب تشکلهاي مردم نهاد حوزه مربوطه هستند . اين هيات ها  مي توانند هر چهار سال  يك بار انتخاب شوند. همچنین  ثبت شخصیت حقوقی تشکلهاي مردم نهاد نیز برحسب محدوده جغرافيايي فعالیت تشکل ، توسط شعبه هايي از اداره ثبت كه در محل دبيرخانه هيات های مذکور  مستقر شده اند ، صورت خواهد گرفت.

سوال : در وضعیت فعلی ، براي توسعه فعاليت تشكلهاي مردم نهاد چه پيشنهاداتي داريد ؟

پاسخ :

تا زمان  تصويب قانون  تشكل هاي مردم نهاد و در وضعيت فعلي ، توجه به نكات زير ، به بهبود فعاليت اين تشكلها كمك مي كند که بخشی از آن می بایست از سوی دستگاههای دولتی ذیربط و به ویژه وزارت کشور مورد توجه قرار گیرد و بخشی از آن نیز می بایست از سوی مدیران تشکلها ، مدنظر باشد.

 1. تشويق و تسهيل در ايجاد شبكه ها با توجه به ماده 19 آئین نامه اجرایی تاسیس و فعالیت تشکلهای مردم نهاد.
 2. تقويت ساختار سازماني و اداری تشكل ها در وزارت كشور به طوري كه نظارت اثرگذار سازمانهاي مردم نهاد ميسر گردد.
 3. استقرار شعبه اي خاص  از اداره ثبت شركتها در وزارت كشور براي ثبت سازمانهاي مردم نهاد و صورتجلسات مجامع عمومی (هيات امنا و هیات  مديره).
 4. تقويت نظارت تخصصی و  تعاملات فی مابین دستگاه هاي تخصصي و تشکلها
 5. رعایت اصول مديريت تشكل هاي مردم نهاد و شاخص های فعاليت هاي داوطلبانه

سوال ؛ از ديدگاه جنابعالي ويژگي هاي يك تشكل مردم نهاد موفق چيست ؟

پاسخ :

در یک تشکل موفق ، بايد مفاهيم زير به عنوان كليد واژه هاي تشكل تبيين و به روشني پذيرفته شده باشد.

 1. چشم انداز: كه دليل ايجاد تشكل را بيان مي كند.
 2. ماموريت: كه مقاصد اساسي سازمان از قبيل هدف هاي كلي و اختصاصي را روشن مي كند و مي گويد كه كاركنان سازمان با چه فرهنگ سازماني چه خدماتي را به چه كساني و با چه كيفيتي ارائه مي دهند.
 3. استراتژي: كه جهت و اولويت هاي تشكل را نشان مي دهد و بیان می کند كه سازمان چگونه و در بازه زماني معين در جهت تحقق اهداف به كجا خواهد رسید.
 4. هدف گذاري و تعيين فعاليت ها و كارها.

سوال : پيشنهاد جنابعالي براي بهبود مديريت در سازمانهاي مردم نهاد چيست ؟

پاسخ :

يك مديريت خوب، ضمن شناخت و تعهد به مفاهيمی که در بالا به آن اشاره شد ، می بایست  برای بهبود مدیریت اصول زير را همواره در فعالیت تشکل رعايت كند.

 • اهداف سازمان را روشن و واقعگرايانه تعيين كند.
 • ساختار اجرايي تشكل را مناسب و معقول چيدمان نموده و از گستردگي بي رويه بپرهيزد.
 • در انتخاب كاركنان وسواس داشته باشد و براي هر موقعيت شغلي فرد مناسب تعيين كند.
 • منابع مالي لازم را از منابع متنوع جمع آوري كند و برقراري منابع پايدار را اولويت قرار دهد.
 • مديريت مالي و نظام مالي كارا داشته باشد كه بتواند شفافيت مالي را براي حاميان، ذينفعان و جامعه به خوبي نشان دهد.
 • برنامه راهبردي دوره اي براي تشكل تدوين كند.
 • با تشكل هاي مشابه و يا ديگر سازمانهاي مردم نهاد موجود در حوزه جغرافيايي خود و همچنين سازمانهاي تخصصي و نظارتي ارتباط سازنده داشته باشد.
 • فرهنگ سازماني تشكل را در بين كاركنان نهادينه سازد.

 

باتشكر و سپاس فراوان و آرزوي موفقيت براي آقاي دكتر چراغچي نماينده سازمانهاي مردم نهاد ملي درهيات نظارت كشور. پانزدهم شهریور ماه سال 1396