تاریخچه و فعالیتهای موسسه خیریه رفاه کودک (بنیادکودک)
دوشنبه 23 بهمن 1396
تاریخچه و فعالیتهای موسسه خیریه رفاه کودک (بنیادکودک)
بنیادکودک در این راستا و پس از 21 سال فعالیت، اکنون حدود 8300 دانش‌آموز با استعدادِ نیازمند را در سراسر ایران حمایت می­کند

 

بنیادکودک موسسه­ی خیریه‌ی بین‌المللی مردم‌نهادی است که با اهدافی انسان­دوستانه فعالیت خود را 21 سال پیش با کسب مجوز رسمی از وزارت‌کشور آغازکرد.

 این موسسه­ غیردولتی و غیرسیاسی با تکیه به حفظ کرامتِ انسانی و نیز با  بهره‌مندی از مهرورزیِ هموطنان داخلی و خارجی، بر حمایت از تحصیلِ دانش­آموزان با استعدادِ نیازمند متمرکز است. دانش‌آموزان با استعدادی که به دلایل مختلف نان‌آور خانواده را از دست داده­اند و معضلات اقتصادی می‌تواند بهانه‌ای شود برای ترکِ تحصیل آنان. این موسسه همواره تلاش کرده است که این دانش­آموزان را از خطر حتمی ترکِ تحصیل به دلیل فقر اقتصادی برهاند.

ناگفته پیداست که کودکان در خانواده‌هایی که با معضلات و نابسامانی­های اقتصادی دست‌به‌گریبانند، در معرض خطرِ ترکِ تحصیل هستند و عموماً در این خانواده ها دختران در سنین نوجوانی مجبور به ازدواج­های زودهنگام و پسران جهت تأمین و دستیابی به منابع درآمد، وارد بازار کار می­شوند.بنیادکودک در این میان می­کوشد این دانش­آموزان مستعد، تحصیل را رها نکنند و مصرانه تلاش می­کند با حمایت از آنها، سطح فرهنگ خانواده و در پی آن جامعه­ی فردا را تغییر دهد.

بنیادکودک در این راستا و پس از 21 سال فعالیت، اکنون حدود 8300 دانش‌آموز با استعدادِ نیازمند را در سراسر ایران حمایت می­کند و تاکنون نیز توانسته است بیش از 10.000 دانش‌آموز و خانواده­های ایشان را حمایت کرده و عموماً به سر منزل مقصود برساند. این موسسه امروزه دارای 27 نمایندگی داخلی در سراسر کشور و 8 شعبه برون‌مرزی در سطح بین‌الملل است و از آنجا که در تمام دوران فعالیت نیکوکارانه‌ی خود، دارای ساختاری شفاف، روشن و به‌روز بوده‌است، با ارائه مدارک و اسناد به مراجع ذی‌صلاح از سال 2005 تاکنون موفق به دریافت هرساله مقام مشورتی ویژه ECOSOC از سازمان‌ملل‌متحد شده‌است. همچنین این موسسه مبتنی بر عملکرد پاسخگوی خود که برخاسته از ساختاری نظام‌مند و پر وضوح است توانسته است گواهی‌نامه‌ی استاندارد جهانی "SGS" را به‌دست آورده و همه ساله با کسب امتیاز بالا آن را تمدید کند.

بنیادکودک به منظورجلب اعتماد هرچه بیشتر نیکوکاران و نیز امکان پاسخگویی مستند به اذهان عمومی در سراسر جهان از 16 سال پیش به دعوت خود، توسط حسابرسان قسم‌خورده، حسابرسی شده‌است که گزارش این حسابرسی‌ها در پایان هر سال مالی، ترجمه و به تمامی شعب برون‌مرزی ارائه می‌شود. بدیهی است ارائه‌ی این گزارشات به تفکیکِ سال، همواره برای مؤسسه مقدور و میسر است.

همچنین بنیادکودک در پی گفتگو با هیئت دولت در سال 86 موفق شد مجوزی دریافت کند که براساس آن همیاران می­توانند مبالغ اهدایی خود به موسسه را در قالب هزینه‌های قابل قبول مالیاتی ارائه‌کنند.

سیمین حمزه وند چالی- مسئول جلب مشارکتهای مردمی بنیاد کودک

برای آشنایی بیشتر با موسسه و چگونگی حمایت از دانش‌آموزان به آدرس وب‌سایت بنیادکودک مراجعه فرمایید:

www.childf.org

تلفن:42510-021

آدرس: تهران، خیابان خرمشهر، بین عربعلی و عشقیار، پلاک 89، طبقه سوم